Peru State awards degrees to more than 400

Peru State awards degrees to more than 400

FOR IMMEDIATE RELEASE
May 28, 2019, 5:00 p.m., CDT
Contact Jason Hogue, Peru State, College Marketing and, Communications, (402) 872-2429

Peru, Nebraska- Peru State College and its President, Dr. Dan Hanson, under the authority of the Nebraska State College System granted degrees to more than 400 graduates on Saturday, May 4, 2019. More than 3000 people attended the ceremony in the Al Wheeler Athletic Center.

December 2018, May 2019 and August 2019 graduates were all eligible to walk at the May Commencement. 181 degrees were granted in December. Peru State granted degrees in May to 186 students from more than twenty states, five nations and Nebraska. More than 400 students were eligible to walk during the May commencement.

 

May 2018 Undergraduate Degrees Awarded

Bachelor of Applied Science

Megan Rae Behlen Business Administration – Management Seward NE
Tiffany Lynne Bellows Business Administration – Management Lincoln NE
Matthew James Collins Business Administration – Management Summa Cum Laude** Fairbury NE
Travis Michael Dudley Business Administration – Management Bellevue NE
Jason Alan Finch Business Administration – Management Summa Cum Laude** Neligh NE
Jason Lynn Gibson Business Administration – Management San Diego CA
Susan Izobel Scully House Business Administration – Management Bellevue NE
Jamil B. Maddred Business Administration – Management Camden NJ
Aaron McVay Business Administration – Management La Habra CA
Kaytlin Painter Business Administration – Management Summa Cum Laude** Lima OH
Tracy Ryan Sachs Business Administration – Management Syracuse NE
Cody Jordan Warren Business Administration – Management Hamburg IA
Corbin Zachary Wavrunek Business Administration – Management Cum Laude** Lincoln NE
James P. Wenzl Business Administration – Management Sterling NE

Bachelor of Arts

Jacob Daniel Peters History York NE

Bachelor of Science

Kristen Hope Allen Business Administration – Accounting/CPA Cum Laude** Robinson KS
Sydney Jade Armbruster Disease and Human Health Honors Program*

Summa Cum Laude**

Falls City NE
Ebenezer Amarkwei Ashong Business Administration – Management
Colton John Audsley Criminal Justice – Administration Prescott AZ
Taylor Paul Augsburger Business Administration – Management El Paso IL
Brianna Barker Early Childhood Education Inclusive B-3 Cum Laude Beatrice NE
Rebecca Lynn Barney Business Administration – Human Resources and Risk Management Glenwood IA
Jacquelyn Elaine Beaugard Computer Management Information Systems Cum Laude** Omaha NE
Mariah Michelle Bennett Psychology Nebraska City NE
Corrina Eliza Nicole Bentley Psychology Magna Cum Laude** Omaha NE
Mackenzie Bishop Elementary Education; Special Education K-12 Magna Cum Laude Nebraska City NE
Stewart Michael Black English Nebraska City NE
Mary L. Blacketer Business Administration – Accounting/CPA
Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
NE
Rebecca Sue Blue Business Administration – Management Summa Cum Laude** Norfolk NE
Hailey Marie Bouwens Criminal Justice – Counseling
Psychology
Magna Cum Laude** Lincoln NE
Stephen Anthony Bowers, Jr Psychology LaVista NE
John Edward Bresler, Jr Computer Management Information Systems Summa Cum Laude** Omaha NE
Anne Marie Bryan Psychology Bellevue NE
Sarah Marguerite Budz Criminal Justice – Counseling Cum Laude** Omaha NE
Miranda Lee Bush K-12 Special Education Summa Cum Laude** Papillion NE
Benjamin Taylor Carr Business Administration – Management Omaha NE
John L. Carroll Business Administration – Management Summa Cum Laude** Beatrice NE
Damian C. Causgrove Mathematics Teaching
Mathematics
Cum Laude** Nebraska City NE
Alyssa Marie Cline Business Administration – Management Pawnee City NE
Austin Reed Closner Business Administration – Accounting Magna Cum Laude** Waverly NE
Rachael LuAnn Cole Business Administration – Accounting/CPA
Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
Summa Cum Laude** Wymore NE
Austin Matthew Connot Disease and Human Health Allen NE
Hannah Marie Cook Business Administration – Management
Psychology
Business Administration – Human Resources and Risk Management
Magna Cum Laude** Ponca NE
Kody James Cooper Criminal Justice – Counseling Waverly NE
Linda Mae Creevan Business Administration – Management Summa Cum Laude** Blue Springs NE
Samantha Michelle Daake Criminal Justice – Counseling
Psychology
Beatrice NE
Joseph Dalton 7-12 Special Education Cum Laude** Lincoln NE
Anthony Manuel De Abreu Fernandes Criminal Justice – Administration Summa Cum Laude** Caracas MI
Jasmine Amal Dia Disease and Human Health Cum Laude** Nebraska City NE
Natasha Dinally Psychology BROOKLYN NY
Samuel James Dolezal Social Science Lincoln NE
Bryan Noel Duncan Business Administration – Management seattle WA
Charles Daniel Dunn Business Administration – Marketing Magna Cum Laude** Falls City NE
Joshua Peter Elmore Criminal Justice – Administration Hewitt TX
Uchechukwu Esther Enefazu-Ossai Business Administration – Accounting Magna Cum Laude** Ayobo – Lagos State
Obadawattage Swaranga Fernando Business Administration – Accounting Ja-ela
Tanner John Fischer Psychology Honors Program*
Summa Cum Laude**
Hartington NE
Alexis Lynn Foyt Criminal Justice – Administration Nebraska City NE
Sharon Frahm Criminal Justice – Administration Magna Cum Laude** Bellevue NE
Andre Frazier Psychology Los Angeles CA
Richard Steven Fyock Computer Management Information Systems Oneill NE
Gianfranco Garlobo Business Administration – Accounting
Business Administration – Marketing
Magna Cum Laude** Carolina PRI
Shawn Lee Gaskill Criminal Justice – Counseling Cum Laude** Omaha NE
Briana Marie Genetti Business Administration – Marketing Lincoln NE
Brandon Gibson Elementary Education Magna Cum Laude Falls City NE
Alexis B. Graewe Business Administration – Marketing Lincoln NE
Alyssa Rose Grell Language Arts Teaching Summa Cum Laude** Omaha NE
Jeffrey Jaren Hackleman Business Administration – Management Cum Laude** Papillion NE
Kelsey Jean Hajek Psychology Cum Laude** Odell NE
Lindsay Dawn Harlow Business Administration – Accounting/CPA
Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
Summa Cum Laude** Dawson NE
Myles Hicks Criminal Justice – Administration Blue Springs MO
Angela Dorene Hilsabeck Business Administration – Management Lincoln NE
Alexous E. Hof Business Administration – Marketing Magna Cum Laude** Red Cloud NE
Nicholas Randall Hohensee Biochemical Science Summa Cum Laude** Sutton NE
Brooke Lora Holthaus Sport and Exercise Science Seneca KS
Heather DeAnn Humphrey Business Administration – Management Summa Cum Laude** Tyndall SD
Halley Dawn Hunter Business Administration – Management Cum Laude** Rock Port MO
Nadja Janjevic Business Administration – Management Magna Cum Laude** YUG
Warren Bernard Johnson Jr Business Administration – Marketing Severn MD
Sloane Marie Killion Art – Fine Arts Magna Cum Laude** Sidney IA
Blake Austin Kimball Business Administration – Management Summa Cum Laude** Papillion NE
Dylan Wayne King Major: Kinesiology Vancouver WA
Hayden John Krautner Major: Kinesiology Midlothian VA
Chase William Latscha Criminal Justice – Administration Olathe KS
Dustin J Lawless Business Administration – Management Ravenna NE
Jacquelyn Marie Lechtenberg Business Administration – Accounting Magna Cum Laude** Lynch NE
Rachel Marie Loecker Psychology Hartington NE
Cole Anthony Luetkenhaus Wildlife Ecology Mead NE
Andrew James Mahan Criminal Justice – Administration PLattsmouth NE
Keenan Gonzalo Mancho Psychology Stockton CA
Brett Christopher Mann Psychology Summa Cum Laude** Gothenburg NE
Kayla R. Mann Business Administration – Marketing Summa Cum Laude** Gothenburg NE
Sophia Helena Marks Mathematics Cum Laude** Salisbury MD
Jhessica Rayssa Rosa Martins Biochemical Science Uberllandia MG
Courtney Ann Mathewson Art – Fine Arts Summerfield KS
Frank Charles Matyja, Jr Criminal Justice – Administration Summa Cum Laude** Papillion NE
Liam Allen McClarnon Business Administration – Management
Business Administration – Marketing
Computer Management Information Systems
Summa Cum Laude** Bellevue NE
Jaceey Joan McCoy Biological Science Rock Port MO
Dolores McGargill Business Administration – Accounting/CPA
Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
Summa Cum Laude** Auburn NE
Brandon Patrick Meckem Business Administration – Management Magna Cum Laude** Schenectady NY
Jose Manuel Mendez Major: Kinesiology pembroke pines FL
Meghan Diane Meyer Psychology Lincoln NE
Hannah J. Mitchel Criminal Justice – Law and Society Union NE
Sarah Morales Criminal Justice – Administration Ogallala NE
Taylor Rae Moya Psychology
Criminal Justice – Counseling
Keenesburg CO
Sergio Murteira Computer Management Information Systems Summa Cum Laude** Effort PA
Kendra Marie Frances Myers Early Childhood Education Inclusive B-3 Honors Program*
Summa Cum Laude**
Malvern IA
Justin William Naffziger Social Science Omaha NE
Caleb Allen Nelson Business Administration – Accounting Cum Laude** Auburn NE
Treyten Theron Nelson Business Administration – Accounting/CPA
Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
Summa Cum Laude** Lincoln NE
Thomas William Newcombe Business Administration – Management Summa Cum Laude** Norfolk NE
William Gregory Orrender Business Administration – Management Summa Cum Laude** Van Buren AR
Erik Jordan Osborne Major: Kinesiology Pawnee City NE
James Alan Parks Psychology Princeton WV
Jonathan Andrew Paulson Computer Management Information Systems
Business Administration – Accounting
Sterling NE
Ashton J Peiman English Summa Cum Laude** Lincoln NE
Tristan Sophia Petz Early Childhood Education Inclusive B-3 Beemer NE
Seth Lawrence Pinnow Criminal Justice – Administration Summa Cum Laude** Oklahoma City OK
Kelly J. Pittman Criminal Justice – Counseling Cum Laude** Beatrice NE
Riley Monroe Porter Psychology Unadilla NE
Reece R. Post Criminal Justice – Administration Springfield NE
Daisy Alejandra Ramirez Business Administration – Accounting Summa Cum Laude** Tecumseh NE
Maygan Marie Ramsey Elementary Education Summa Cum Laude** Falls City NE
Taylor Lynn Ray Business Administration – Accounting Magna Cum Laude** Lincoln NE
Sierra Marie Renner Psychology Magna Cum Laude** Lincoln NE
Ashley Faye Reynolds Psychology Cum Laude** York NE
Morgan Taylor Ritchie Psychology Summa Cum Laude** Lincoln NE
Cheyenne Robertson Business Administration – Management
Computer Management Information Systems
Cum Laude** Auburn NE
Linda Lucy Romero-Gutierrez Middle Level Education Cum Laude** Lincoln NE
Destany Joslyn Ross Criminal Justice – Counseling Gretna NE
Dylan J. Rotert Criminal Justice – Counseling Lincoln NE
Sterling Walker Rupp Major: Kinesiology Grand island NE
Stephanie Scales Elementary Education Summa Cum Laude** Beatrice NE
Makayla A. Schippert K-12 Special Education Magna Cum Laude** Hickman NE
Julia Marie Schultheiss Disease and Human Health Pawnee City NE
Takiyah Shree Scott-Hamik Criminal Justice – Law and Society Wayne NE
Erin Eleanor Snyder Criminal Justice – Law and Society Cum Laude** Omaha NE
Kimberly Ann Snyder Criminal Justice – Counseling / Psychology Syracuse NE
Stephanie Lynn Sparling Business Administration – Accounting Magna Cum Laude** Columbus NE
Isaiah R. Spears Psychology Bridgeton MO
Cassandra Ranee Spellmeyer Criminal Justice – Administration Alliance NE
Sydney Janet Stevelinck Major: Kinesiology Summa Cum Laude** Lyons CO
Christopher Lyn Sticken Computer Management Information Systems Rock Port MO
Camarie Mae Stratman Psychology Summa Cum Laude** Hartington NE
Tanner Madison Stroup Business Administration – Management
Business Administration – Marketing
Cum Laude** Lincoln NE
Emma Elise Thompson Early Childhood Education Inclusive B-3 Summa Cum Laude** Bellevue NE
Michelle Thorne Business Administration – Management Summa Cum Laude** Harlan IA
Steven A. Tiedeman Psychology Weston NE
Lina Fernanda Torres Criminal Justice – Counseling Nebraska City NE
Halsey Rose Volkmer Biological Science Nebraska City NE
Megan Wallace Elementary Education Cum Laude Papillion NE
Talaina Chay Wamsley Social Science Magna Cum Laude** Rock Port MO
Emily Rose Whipple Middle Level Education Summa Cum Laude** Lincoln NE
Rebecca Sue Williams Disease and Human Health Cum Laude** Sterling NE
Joseph Edward Woelich Psychology Bellevue NE
Johnathon James Wood Criminal Justice – Administration Farragut IA
Delaney Jane Woodruff Health and Physical Education K-12 Cum Laude** Papillion NE
Journie LeAnn Woodward Psychology Honors Program*
Summa Cum Laude**
Ord NE
Jabe Jeffrey Wurtz Social Science Teaching Summa Cum Laude** Clarks NE
Marissa Jean Wusk Early Childhood Education Inclusive B-3 Cum Laude** Adams NE
Logan Jean Zeleny Early Childhood Education Inclusive B-3 Magna Cum Laude** Fairmont NE

Master of Science in Education

Erin Elizabeth Bailey Curriculum and Instruction Kearney NE
Pamela Janine Conway Curriculum and Instruction Bennington NE
Rachel Ann Eberly Curriculum and Instruction Nebraska City NE
Abby Folck Curriculum and Instruction Wausa NE
Hallie F. Gray Curriculum and Instruction Arcadia NE
Jennifer Grace Haney Curriculum and Instruction Omaha NE
Tabetha Jurgens Curriculum and Instruction Beatrice NE
Laura Lynn Koenig Curriculum and Instruction Beatrice NE
Jackson James Krejci Curriculum and Instruction Lincoln NE
Logan Cole Landwehr Curriculum and Instruction Nebraska City NE
Karrington Miles Curriculum and Instruction Auburn NE
Dianna Kris Peller Curriculum and Instruction Oakland NJ
Kyle Peters Curriculum and Instruction Kearney NE
Joshua G Pfeiffer Curriculum and Instruction Sterling NE
Nanette MIchelle Reiman Curriculum and Instruction Hastings NE
Morgan Marie Schlautman Curriculum and Instruction David City NE
Sam Martin Schlautman Curriculum and Instruction David City NE
Abby Michelle Schoch Curriculum and Instruction Clarks NE
Rebecca Tierney Curriculum and Instruction Omaha NE
Amy E. Tweed Curriculum and Instruction Rapid City SD
Amanda Woods Curriculum and Instruction Indianapolis IN

Master of Science in Organizational Management

Diane Caldwell Entrepreneurial and Economic Development Katy TX
Rachel Scherbak Carmicheal Entrepreneurial and Economic Development Lincoln NE
Darlene Jones-Greene Entrepreneurial and Economic Development Fontana CA
Britney Marie Meshke Entrepreneurial and Economic Development Norco CA
Myfanwy Smolsky Entrepreneurial and Economic Development Omaha NE
Scott Richard Walz Entrepreneurial and Economic Development York NE
Venton Terrell Wilder Entrepreneurial and Economic Development Omaha NE

*Completed Peru State College’s Honors Program. The Honors Program is open to freshmen and transfer students that meet the stringent entry requirements. Honors Program students complete at least 15 hours of Honors Courses and maintain a 3.5 cumulative grade point average in all courses.

**The Summa Cum Laude honor requires a cumulative grade point average of 3.90 or above. Graduation honors are conferred on bachelor’s degree candidates who have earned a minimum of 54 Peru State College semester credit hours.

**The Magna Cum Laude honor requires a cumulative grade point average between 3.75 and 3.89. Graduation honors are conferred on bachelor’s degree candidates who have earned a minimum of 54 Peru State College semester credit hours.

**The Cum Laude honor requires a cumulative grade point average between 3.50 and 3.74. Graduation honors are conferred on bachelor’s degree candidates who have earned a minimum of 54 Peru State College semester credit hours.

# # #