35th Annual District History Day Results

35th Annual District History Day Results

Peru, Nebraska – Middle and high school students will participated in Peru State College’s 35th Annual District History Day Contest on Friday, February 22, 2019.

The theme for this year’s contest is “Triumph and Tragedy in History.” Participating students conducted research based on the theme and presented their findings in one of five medias: exhibits, documentaries, performances, papers or as a website.

Students competed in two divisions: junior (grades 6 to 8) and senior (grades 9 to 12) either individually or as part of a group up to five students.

The top four winners from each of the five categories in this District Contest are eligible for the State Contest on Saturday, April 6, 2019, at Nebraska Wesleyan University in Lincoln. The National Contest will be held from June 9 – 13, 2019, at the University of Maryland. The results are as follows:

Senior Individual Exhibits
1st Place – Genievieve Bennett: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
2nd Place – Hope Kuenning: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
3rd Place – Katie Haag: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
4th Place – Isaiah Baehr: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Group Exhibit
1st Place – Ethan Wittler, Teja Farley: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
2nd Place – Mia Ortiz, Jessica Moss: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
3rd Place – Jozlyn Barnes, Krista Hardy: Jaima Negrete – Plattsmouth High School
4th Place – Quincey Swanson, Shaylee Stack: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Individual Documentary
1st Place – Brendan Stinson: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Group Documentary
1st Place – Clarissa Williams, Katia Tovar Crispin, Renee Williams: Justin Aaberg – Nebraska City High School

Senior Individual Performance
1st Place – Sophie Sayer: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Group Performance
1st Place – Joshua Hoff-Boring, David Gerdes, Elaina Riley: Dan Gossman – Johnson-Brock
2nd Place – Kirsten Bischoff, Abigail Vodicka, Noudia Flores: Adam Kreckloe – Syracuse Dunbar Avoca
3rd Place – Lorelei Bassinger, Madison Kreifels: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Historical Paper
1St Place – Elizabeth Hodges: Dan Gossman – Johnson-Brock
2nd Place – Sydney Blum: Justin Aaberg – Nebraska City High School
3rd Place – Annie Hayes: Dan Gossman – Johnson-Brock
4th Place – John Hilgalho: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca

Senior Individual Website
1st Place – Skylar Witte: Dan Gossman – Johnson-Brock

Senior Group Website
1st Place – Emilee Erickson, Miranda Shreves: Dan Gossman – Johnson-Brock
2nd Place – Caleb Fossenbarger, Mason Benham: Dan Gossman – Johnson-Brock
3rd Place – Nicole Kimpel, Suzanna Shanks, Allie Bokamper: Adam Krecklow – Syracuse Dunbar Avoca
4th Place – Kade Davis, Ryan Bohling: Dan Gossman – Johnson-Brock

Junior Individual Exhibits
1st Place – Jagar Matson: Jon Borer – Lourdes Central Catholic
2nd Place – Evelyn Dorman: Jon Borer – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Alex Greiner: Dan Gossman – Johnson-Brock
4th Place – Lexis-Bruns Morris: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic

Junior Group Exhibits
1st Place – Jayger Haag, Miles Poppleton: Pamela Reinsch – St. John the Baptist
2nd Place – Addyson Griepenstroh, Eloise Gay: Jon Borer – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Mathew Zitek, Emily Zitek: Pamela Reinsch – St. John the Baptist
4th Place – Ella Welsh, Jada Lyons: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic

Junior Individual Documentary
1st Place – RyAnne Carroll: Pamela Reinsch – St. John the Baptist

Junior Group Documentary
1st Place – Evie Madison, Citali Rodiguez: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
2nd Place – Aspen Meyer, Caroline Grey: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Alex Rico, Reece Wickersham, Cael Kreifel: Nebraska City Middle School – Ethan Pellatz  

Junior Individual Performance
1st Place – Kinsley Oestmann: Brett Davis – Johnson-Brock
2nd Place – Ely Parde: Mark Hrabik – Syracuse Dunbar Avoca

Junior Group Performance
1st Place – Isabella Hajek-Jones, Peyton Blankman: Pamela Reinsch – St. John the Baptist
2nd Place – Xander Monson, Theresa Gygi: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Su-Maya Rieger, Lucy Hayes: Brett Davis – Johnson-Brock
4th Place – Jose Herrera, Sloan Pellican, Maverick Piper, Chase VanWinkle

Junior Historical Paper
1st Place – Joey Poon: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
2nd Place – Jackson Eppert: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Koralynn Schnitzer: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
4th Place – Anthony Robinson: Ethan Pellatz – Nebraska City Middle School

Junior Individual Website
1st Place – Sam Bolin: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
2nd Place – Anna Lillenas: Brett Davis – Johnson-Brock
3rd Place – Natalie Clark: Dan Gossman – Johnson-Brock
4th Place – Abigail Hodges: Dan Gossman – Johnson-Brock

Junior Group Website
1st Place – Jalen Behrends, Lane Buchmeier: Dan Gossman – Johnson-Brock
2nd Place – Kassidy Olson, Sofia Fulton: Wendi Buggi – Lourdes Central Catholic
3rd Place – Robert Shanks, Avya Swift: Mark Hrabik – Syracuse Dunbar Avoca
4th Place – Zac Hawley, Rowen Benham: Brett Davis – Johnson-Brock

# # #

Thomas Veleba contributed to this release.