2020 Junior Contest Results
2020 Junior Group Documentary Winners
1st place: Elie Wiesel; Holocaust Survivor, Rebekah Vaverek, Rachel Dia, Bryanna Valdovino
Lourdes Central Catholic School, Wendi Buggi
2nd place: Amazon: Breaking Barriers in Business, Brooke Thorne, Grace McNeely, Addison Postany
Nebraska City Middle School, Ethan Pellatz
2020 Junior Group Exhibit Winners
1st place: Tuskegee Airmen: Breaking Barriers on Two Fronts, Miles Poppleton, Jayger Haag
St. John the Baptist School, Kirsten Woodcox
2nd place: Amelia Earhart: Flying Through Unknown Barriers, Emily Zitek, Claire Laney
St. John the Baptist School, Kirsten Woodcox
3rd place: When It Comes Down, Murphy Roby, Grace Thayer
St. John the Baptist School, Kirsten Woodcox
4th place: Rosa Parks and the Bus Boycott, Mary Misner, Susan Kincaid
Lourdes Central Catholic School, Elise Buck
2020 Junior Group Performance Winners
1st place: Katherine Johnson: The Brains Behind NASA, Kolbi Davis, Chloe Vice, Brooklyn Behrends, Taryn Ottemann
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
2nd place: Marie Curie: Breaking Barriers in the Scientific Community, Kinsley Oestmann, Lucy Hayes
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
3rd place: Through the Terror of the Holocaust; Irena Sendler: The Unsung Heroine, Rylie Beethe, Layna Gerdes, Reese Grotrian
Johnson-Brock Public Schools, Mitch Roberts
4th place: The Race to Uncharted Land, Kellen Barker, Robert Schmidg, Lillian Thayer, Keghan OShea
St. John the Baptist School, Kirsten Woodcox
2020 Junior Group Website Winners
1st place: Henry Ford and The Model T, Zac Hawley, Peyton Grotrian
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
2nd place: Sputnik 1, Chase VanWinkle, Rowen Benham
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
3rd place: John Brown: Breaking Barriers for Future Abolitionists, Jozey Allgood, Lucy Chaney
Lourdes Central Catholic School, Wendy Buggi
4th place: Into the Unknown: The Rivalry Between Two Countries All the Way to the Moon, Clara Heller, Charlotte Metschke
Johnson-Brock Public Schools, Mitch Roberts
2020 Junior Historical Papers Winners
1st place: Princess Margaret: A Life of Grace, Glamour, Scandal, and Sophistication, Cora Krog
Lourdes Central Catholic School, Wendi Buggi
2nd place: Constance Baker, Brianna Johnson
Nebraska City Middle School, Ethan Pellatz
2020 Junior Individual Documentary Winners
1st place: Katherine Johnson: An American Mathematician, Jenna Box
Lourdes Central Catholic School, Wendi Buggi
2nd place: The Transcontinental Railroad Expanding Westward, Nathan Rain
St. John the Baptist School, Kirsten Woodcox
3rd place: George Flipping: The Man Who Changed Nebraska Sports Forever, Henry Baumert
St. John the Baptist School, Kristen Woodcox
2020 Junior Individual Exhibit Winners
1st place: Standing by the Flag, Reed Hamling
Lourdes Central Catholic School, Elise Buck
2nd place: About Fritz Pollard, Callen Schnitzer
Lourdes Central Catholic School, Elise Buck
3rd place: A Life Behind the Canvas, Amelia White
Lourdes Central Catholic School, Elise Buck
4th place: James Edward Hanger, Seren Esser
Lourdes Central Catholic School, Elise Buck
2020 Junior Individual Performance Winners
1st place: Mary Edwards Walker: A Fearless Female, Su-Maya Rieger
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
2nd place: Lucy Stone, Women's Suffrage Advocate, Trinity Grant
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
3rd place: The Era of Lin-Manuel and Hamilton, Dallas Mueller-Pry
Nebraska City Middle School, Ethan Pellatz
2020 Junior Individual Website Winners
1st place: Malala Yousafazai, Lorelei Walters
Nebraska City Middle School, Ethan Pellatz
2nd place: JoAnn Morgan, Jaden Leasure
Nebraska City Middle School, Ethan Pellatz
3rd place: Lucretia Mott: Breaking the Equal Rights Barrier, Hallee Nickels
Johnson-Brock Public Schools, Brett Davis
4th place: Apollo 11: Breaking Barriers in Space Technology and Flight, Baylor Lee
Lourdes Central Catholic School, Wendi Buggi