Peru State College
font size: - | +
print print
News Release
 
02/23/11

Peru State Announces Winners of its 38th Annual

High School Business Contest

15 Area Students Earn $500 Scholarships to Attend PSC

 

(Peru, Neb.) Fifteen area high school students took top honors at Peru State College’s (PSC) 38th Annual High School Business Contest, each walking away with a $500 tuition scholarship to PSC.

 

The students competed with their peers from 14 schools in Nebraska, Kansas, and Missouri in

15 business disciplines, including accounting, advanced accounting, business communications, business law, business math, computer concepts, economics, entrepreneurship, introduction to business, job interview, keyboarding objective, keyboarding skills, marketing, personal finance and Web page design.

 

Dr. Judy Grotrian, contest director, said, “The students participating in this competition raise the bar year after year. We were fortunate to once again have a truly outstanding group of intelligent, business-minded students involved.”

 

Schools that participated in the competition include Auburn High School, Deshler High School, Douglas County West, Falls City High School, Freeman High School, HTRS High School, Johnson County Central, Johnson-Brock High School, Platteview High School, Sabetha High School, Sterling High School, Syracuse High School, Tarkio High School, and Tri County High School.

 

First through fifth place winners, their instructors and high schools are listed below by category. First-place winners in each of the 15 categories received $500 tuition scholarships (for on-campus classes) to PSC. PSC offers tuition through its “One Rate, Any State” program, which allows students from across the country to take classes while paying in-state tuition rates. Medals were also awarded to first through fifth-place winners in each category.

 

Accounting  

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Emily Scholting Platteview H.S.
2nd Place: Stephanie Teten  Johnson-Brock H.S. 
3rd Place: Connor Bohlken  Syracuse H.S. 
4th Place: Dylan Shelly  Sabeth H.S. 
5th Place: TJ Standerford  HTRS 
     
Advanced Accounting 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Kayla Alberts  Johnson-Brock H.S. 
2nd Place: Logan Auffert  Falls City H.S. 
3rd Place: Ashley Sickel  Falls City H.S. 
4th Place: Jonathan Wenzl  Johnson-Brock H.S. 
5th Place: Tyler Wellman  Syracuse H.S. 
     

Business Communication 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Curtis Reynolds  Tri County H.S. 
2nd Place: Kayla Fischer  Johnson-Brock H.S. 
3rd Place: Shannon Dierking  Johnson-Brock H.S. 
4th Place: Andrea Billings  HTRS 
5th Place: Allison Moore  Syracuse H.S. 
     

Business Law

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Amanda Dunekacke  Johnson-Brock H.S. 
2nd Place: Joe Addleman  Platteview H.S. 
3rd Place: Ryan Erskine  Tri County H.S. 
4th Place: Courtney Murphy  Johnson-Brock H.S. 
5th Place: Sofia A. Giles-Hnida  Auburn H.S. 
     

Business Math 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Jonathan Wenzl  Johnson-Brock H.S. 
2nd Place: John Keiser  Douglas Cty. West H.S. 
3rd Place: Megan McKelvey  Auburn H.S. 
4th Place: Adam Gilbert  Johnson-Brock H.S. 
5th Place: Ashley Harbin  Tarkio H.S. 
     

Computer Concepts 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Jared Knust  Tri County H.S. 
2nd Place: Ryan Erskine  Tri County H.S. 
3rd Place: Curtis Karel  Johnson-Brock H.S. 
4th Place: Justin Elwonger  Falls City H.S. 
5th Place: Brent Comstock  Auburn H.S. 
     

Economics 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: John Keiser  Douglas Cty. West H.S. 
2nd Place: Wade Bartels  Johnson County Central 
3rd Place: Gage Baker  Deshler H.S. 
4th Place: Logan Auffert  Falls City H.S. 
5th Place: Kenda Frenzel  Auburn H.S. 
     

Entrepreneurship 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Stephanie Teten  Johnson-Brock H.S. 
2nd Place: Cora Rush  Johnson-Brock H.S. 
3rd Place: Jacob Clancy  HTRS 
4th Place: Phillip Doerr  Falls City H.S. 
5th Place: Vicki Harlow  Douglas Cty. West H.S. 
     

Introduction to Business

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Phillip Doerr  Falls City H.S. 
2nd Place: Michelle Ervin  Platteview 
3rd Place: Amber Staroscik  Tri County H.S. 
4th Place: Vicki Harlow  Douglas Cty. West H.S. 
5th Place: Jared Knust  Tri County H.S. 
     

Job Interview 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Curtis Reynolds  Tri County H.S. 
2nd Place: Mallory Fiebig  Auburn H.S. 
3rd Place: Kayla Alberts  Johnson-Brock H.S. 
4th Place: Tyler Wellman  Syracuse H.S. 
5th Place: Allison Moore  Syracuse H.S. 
     

Keyboarding I (Objective)

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Julie Slama  Auburn H.S. 
2nd Place: Julia Oestmann  Johnson-Brock H.S. 
3rd Place: Morgan Kulm  Platteview H.S. 
4th Place: Alexa Magill  Sterling H.S. 
5th Place: Megan Gren  Auburn H.S. 
     

Keyboarding I (Skills) 

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Emily Iverson  Platteview H.S. 
2nd Place: Mikayla Kreifels  Syracuse H.S. 
3rd Place: Julia Oestmann  Johnson-Brock H.S. 
4th Place: Paige Watkins  HTRS 
5th Place: Shawna Newman  Johnson-Brock H.S. 
     

Marketing

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Cody Dreier  HTRS 
2nd Place: Hanna Alberts  Johnson-Brock H.S. 
3rd Place: Cassie Herring  HTRS 
4th Place: Amanda Butler  Auburn H.S. 
5th Place: Rachel Clymer  Syracuse H.S. 
     

Personal Finance

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Tanner Matson  Sabetha H.S. 
2nd Place: Cody Dreier  HTRS 
3rd Place: Courtney Murphy  Johnson-Brock H.S. 
4th Place: Clint Baldwin  Platteview H.S. 
5th Place: Emily Scholting  Platteview H.S. 
     

Web Page Design

2011 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Curtis Karel  Johnson-Brock H.S. 
2nd Place: Michelle Sharp  Tarkio H.S. 
3rd Place: Tyler Robke  Auburn H.S. 
4th Place: Brent Comstock  Auburn H.S. 
5th Place: JC McMann  HTRS 

 

For more additional information on the contest, contact Judy Grotrian at jgrotrian@peru.edu or call 402-872-2290.