Peru State College
font size: - | +
print print
News Release
 
02/22/10

Peru State Announces Winners of its 37th Annual

High School Business Contest

15 Area Students Earn $500 Scholarships to Attend PSC

 

(Peru, Neb.) Seventeen area high school students took top honors at Peru State College’s (PSC) 37th Annual High School Business Contest, each walking away with a $500 tuition scholarship to PSC.

 

The students competed with their peers from 22 schools in Nebraska, Iowa and Missouri in 15 business disciplines, including accounting, advanced accounting, business communications, business law, business math, computer concepts, economics, entrepreneurship, introduction to business, job interview, keyboarding objective, keyboarding skills, marketing, personal finance and Web page design.

 

Dr. Judy Grotrian, contest director, said, “The students participating in this competition raise the bar year after year. We were fortunate to once again have a truly outstanding group of intelligent, business-minded students involved.”

 

Schools that participated in the competition include Auburn High School, Deshler High School, Douglas County West, Falls City High School, Freeman High School, Fremont-Mills High School, Heartland Community Schools, HTRS High School, Johnson County Central, Johnson-Brock High School, Nebraska City Lourdes Central High School, Platteview High School, Sterling High School, Syracuse High School, Tarkio High School, Tri-County High School and Waverly High School.

 

First through fifth place winners, their instructors and high schools are listed below by category. First-place winners in each of the 15 categories received $500 tuition scholarships (for on-campus classes) to PSC. PSC offers tuition through its “One Rate, Any State” program, which allows students from across the country to take classes while paying in-state tuition rates. Medals were also awarded to first through fifth-place winners in each category.

 

Accounting  

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Kay Fischer Johnson-Brock
2nd Place: Kayla Alberts Johnson-Brock
3rd Place: Megan McKelvey Auburn
4th Place: Tyler Wellman Syracuse
5th Place: Curtis Reynolds Tri-County
     
Advanced Accounting 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: MaryAlice Karel Johnson-Brock
2nd Place: Cole Petersen Platteview
3rd Place: Adam Heimes Platteview
4th Place: Trent Scheitel Falls City
5th Place: Nathan Boggess Platteview
     

Business Communication 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Tessa Wellsandt Johnson-Brock
2nd Place: Jessica Grable Johnson Brock
3rd Place: Cassie Herring HTRS
4th Place: Nick Cordonier Waverly
5th Place: Kailey Frenzel Auburn
     

Business Law

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Kevin Glasshoff Platteview
2nd Place: Tony Moran Johnson-Brock
3rd Place: Adam Heimes Platteview
4th Place: Zach Toele Douglas County West
5th Place: Seth Ferryman Platteview
     

Business Math 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Curtis Rexroth HTRS
2nd Place: Serina Plympton Auburn
3rd Place: Kayla Alberts Johnson-Brock
4th Place: Cody Dreier HTRS
5th Place: Ashliegh Teten Syracuse
     

Computer Concepts 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Kevin Glasshoff Platteview
2nd Place: Cody Stuchal Auburn
3rd Place: Ben Glenn Tarkio
4th Place: Adam Gilbert Johnson-Brock
5th Place: Megan McKelvey Auburn
     

Economics 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Caitlynn Lassek Platteview
2nd Place: Stephanie Teten Johnson-Brock
3rd Place: Dylan Smith HTRS
4th Place: Danny Row Deshler
5th Place: Matt Oliver Auburn
     

Entrepreneurship 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Amanda Dunekacke Johnson-Brock
2nd Place: Carson Kaufman Waverly
3rd Place: Laura Ruskamp Johnson-Brock
4th Place: Michelle Sharp Tarkio
5th Place: Rachael Keyes Platteview
     

Introduction to Business

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Shane Keslar Syracuse
2nd Place: Stephanie Teten Johnson-Brock
3rd Place: Cassie Herring HTRS
4th Place: Laci Wooten Tarkio
5th Place: Jonathan Wenzl Johnson-Brock
     

Job Interview 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: MaryAlice Karel Johnson-Brock
2nd Place: Michael Huettner Falls City
3rd Place: Brielle Hagemeier Tri-County
4th Place: Matt Collins Tri-County
5th Place: Victoria Vollmer Falls City
     

Keyboarding I (Objective)

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Sofia Giles-Hnida Auburn
2nd Place: Allison Porter Sterling
3rd Place: Kaitlyn Watermeier Syracuse
4th Place: Maxine Lickteig Auburn
5th Place: Nick Behrends Johnson-Brock
     

Keyboarding I (Skills) 

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Drew Allgood Auburn
2nd Place: Connor Bohlken Syracuse
3rd Place: Sofia Giles-Hnida Auburn
4th Place: Nick Behrends Johnson-Brock
5th Place: Brooks Ivey Falls City
     

Marketing

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Curtis Reynolds Tri-County
2nd Place: Nathan Allgood Auburn
3rd Place: Kay Fischer Johnson-Brock
4th Place: Lance Livingston Platteview
5th Place: Cody Joesting Tarkio
     

Personal Finance

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Matt Collins Tri-County
2nd Place: Caitlyn Lassek Platteview
3rd Place: Jake Partusch Platteview
4th Place: Laura Ruskamp Johnson-Brock
5th Place: Tony Moran Johnson-Brock
     

Web Page Design

2010 Business Contest Winner

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Cody Stuchal Auburn
2nd Place: Robyn Robles HTRS
3rd Place: Adam Gilbert Johnson-Brock
4th Place: Nathan Allgood Auburn
5th Place: Megan McKelvey Auburn

 

For more additional information on the contest, contact Judy Grotrian at jgrotrian@peru.edu or call 402-872-2290.