Peru State College
font size: - | +
print print
News Release
 
02/20/09

Peru State Announces Winners of its 36th Annual
High School Business Contest

17 Area Students Earn $500 Scholarships to Attend PSC

 

(Peru, Neb.) Seventeen area high school students took top honors at Peru State College’s (PSC) 36th Annual High School Business Contest, each walking away with a $500 tuition scholarship to PSC.

 

The students competed with their peers from 22 schools in Nebraska, Iowa, Kansas and Missouri in 15 business disciplines, including accounting, advanced accounting, business communications, business law, business math, computer concepts, economics, entrepreneurship, introduction to business, job interview, keyboarding objective, keyboarding skills, marketing, personal finance and Web page design.

 

Dr. Judy Grotrian, contest director, said, “The students participating in this competition raise the bar year after year. We were fortunate to once again have a truly outstanding group of intelligent, business-minded students involved.”

 

Participating high schools and their instructors included Auburn High School – Teresa Hahn; Deshler High School – Cletus Cormen; Douglas County West High School – Kate Carlson; Fairbury High School – Wade Miller; Falls City High School – Donna Eickhoff; Freeman High School – Nicholas Herrington; Fremont-Mills (Iowa) High School – Matt Thompson; Heartland Community Schools – Kristy Most, Humboldt-Table Rock-Steiner High School – Joan Dreier; Johnson-Brock High School – Sylvia Smith; Johnson County Central – Angie Huskey and Dustin Buggi; Kickapoo Nation (Kansas) High School – Carol Malcom; Norris High School – Sid Conrad; Omaha Benson High School – Rene Gochenour; Platteview High School – Patti Layher and Teresa Starks; Sidney (Iowa) High School – Dyan Larsen; Southeast Consolidated High School – Vicki Beilke; Sterling High School – Patti Puls; Syracuse High School – Mary Jane Green and Susan Wellman; Tarkio (Missouri) High School – Winter Duley; Tri-County High School – Dennis Krejci; and Waverly High School – Murleen Bellinger.

 

First through fifth place winners and their high schools are listed below by category. A tuition-remission scholarship in the amount of $500 was awarded to the first place winners in each category. Medals were awarded to first through fifth place winners in each category.

 

Accounting  

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Sydney Henderson Southeast Consolidated
2nd Place: MaryAlice Karel Johnson-Brock 
3rd Place: Lyn Withers Southeast Consolidated
4th Place: Dylan Smith HTRS 
5th Place: Matt Collins Tri County
     
Advanced Accounting 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Craig Teten Johnson-Brock 
2nd Place: Dustin Goetz Norris 
3rd Place: Clayton Damme Johnson-Brock 
4th Place: Colton James Southeast Consolidated
5th Place: Joe Maschman HTRS 
     

Business Communication 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Jessah Hofker Waverly 
2nd Place: Rachel Watermeier Syracuse 
3rd Place: Cole Petersen Platteview 
4th Place: Clint Kroeker Heartland 
5th Place: Timothy von Behren Falls City
     

Business Law

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Hans Christensen Johnson-Brock 
2nd Place: Colton Strode Waverly 
3rd Place: Satoshi Thiele Auburn 
4th Place: Caitlynn Lassek Platteview 
5th Place: Brett Lane Platteview 
     

Business Math 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Joe Maschman HTRS 
2nd Place: Tyler Wellman Syracuse 
3rd Place: Clint Kroeker Heartland 
4th Place: Nick Reed Syracuse 
5th Place: Brooke Wininger Johnson-Brock 
     

Computer Concepts 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Sean Carruthers Fremont Mills
2nd Place: Colton Strode Waverly 
3rd Place: Jessah Hofker Waverly 
4th Place: Nathan Allgood Auburn 
5th Place: Joe Hagerty Platteview 
     

Economics 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Joe Maschman HTRS 
2nd Place: Colton Strode Waverly 
3rd Place: Adam Heimes Platteview 
4th Place: Brianna Rader Heartland 
5th Place: Cole Petersen Platteview 
     

Entrepreneurship 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: MaryAlice Karel Johnson-Brock 
2nd Place: Alex Seelhoff Syracuse 
3rd Place: Nathan Boggess Platteview 
4th Place: Craig Teten Johnson-Brock 
5th Place: Brianna Rader Heartland 
     

Introduction to Business

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Kelli Claassen Waverly 
2nd Place: Terry Grummert Deshler 
3rd Place: Courtney Fischer Tarkio 
4th Place: Kay Fischer Johnson-Brock 
5th Place: Ryan Pinkerton Tri County
     

Job Interview 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Hans Christiansen Johnson-Brock 
2nd Place: Rachel Watermeier Syracuse 
3rd Place: Tracy Bassinger Syracuse 
4th Place: Chris Riesen Tri County
5th Place: Derrick Nutzman Falls City
     

Keyboarding I (Objective)

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Megan McKelvey Auburn 
2nd Place: Kenda Frenzel Auburn 
3rd Place: Shannon Dierking Johnson-Brock 
4th Place: Cassandra Mohrmann Deshler 
5th Place: John Keiser Douglas County West
     

Keyboarding I (Skills) 

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Tony Tran Omaha Benson
2nd Place: Sean Carruthers Fremont-Mills 
3rd Place: Nicole Wenzl Sterling 
4th Place: Kimberly Goossen Heartland 
5th Place: Bailey Buhr Freeman 
     

Marketing

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Clint Kroeker Heartland 
2nd Place: Kelsie Meyer Auburn 
3rd Place: Alyssa Howard Platteview 
4th Place: Jessica Grable Johnson-Brock 
5th Place: Laura Ruskamp Johnson-Brock 
     

Personal Finance

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Dustin Goetz Norris 
2nd Place: Chelsea Johnson Johnson-Brock 
3rd Place: Brett Lane Platteview 
4th Place: Terry Grummert Deshler 
5th Place: Brianna Rader Heartland 
     

Web Page Design

Keyboarding I (Objective)

(click on image to enlarge)

 

1st Place: Dylan Miller, Joey Griener, & Gabe Gulabowsky    Fremont-Mills 

 

For more additional information on the contest, contact Grotrian at jgrotrian@oakmail.peru.edu or call 402-872-2290.